شما اینجا هستید
سازمان » ماده قانونی جرم مشهود

در تعریف جرم مشهود و غیر مشهود باید گفت: رفتار های خلاف قانون در اماکن عمومی که در معرض دید ماموران نیروی انتظامی اتفاق می افتد، جرم مشهود نامیده می شود.

گستردگی مباحث حقوقی و پیچیدگی های موضوعات متنوع آن ضرورت آموزش هرچه بیشتر آن را روشن می‎سازد.

ضروریاتی مانند آشنا شدن شهروندان با ضوابط حقوقی و قانونی حاکم بر روابط اجتماعی و آگاهی بخشی جامعه نسبت به مسائل حقوقی یکی از مهمترین راهکار ها در کاهش مراجعات مردم به دادگستری است. به همین منظور معاونت منابع انسانی قوه قضائیه اقدام به آموزش حقوق به زبان ساده کرده است که در این قسمت به موضوع جرایم آشکار و پنهان اشاره شده است که در ادامه می‏ خوانید.

در تعریف جرم مشهود و غیر مشهود باید گفت: رفتار های خلاف قانون در اماکن عمومی که در معرض دید ماموران نیروی انتظامی اتفاق می افتد، جرم مشهود نامیده می شود.

اما بر خلاف این تعریف، جرم غیر مشهود زمانی کشف می شود که مدت زیادی از ارتکاب آن گذشته است و به همین دلیل به آسانی نمی شود آن را ثابت کرد. در این دسته از جرایم ماموران نیروی انتظامی وقوع جرم را به دادستان اعلام می کنند تا دادستان پس از انجام بررسی های لازم، در مورد ادامه تحقیقات دستور های لازم را به ماموران نیروی انتظامی بدهد یا تصمیم قضایی لازم را بگیرد.

جرم های مشهود را بشناسیم

جرم مشهود انواع زیادی دارد که در ادامه با آن آشنا می شوید:

۱- برخی افراد در خیابان ها یا اماکن عمومی مثل پارک ها و مراکز خرید رفتار هایی از خود نشان داده یا کار هایی انجام می دهند که خلاف قانون است و جرم محسوب می شود. در مواردی این اقدام در برابر چشمان ماموران نیروی انتظامی اتفاق می افتد.

۲- گاهی هم جرمی واقع می شود که بلافاصله ماموران نیروی انتظامی از وقوع آن خبردار و در محل حادثه حاضر می شوند یا اینکه پس از گذشت مدت زمانی کوتاه از حادثه، این ماموران نشانه های باقی مانده از جرم را مشاهده می کنند.

۳- داستان به اینجا ختم نمی شود و موارد دیگر را می توان وارد مجموعه جرم مشهود کرد، آن هم مربوط به زمانی است که در موقع حادثه یا بلافاصله بعد از آن، قربانی یا افراد دیگری اعلام کنند که فردی با مشخصات معین عمل خلاف قانونی را انجام داده است. به عبارت ساده تر برای حادثه باید شاهدی وجود داشته باشد و خودش حادثه را گزارش دهد.

۴- مورد دیگر این است که بعد از دستگیری متهم، وسایل یا شواهد ارتکاب جرم همراهش باشد، به این ترتیب جرم، مشهود خواهد بود.

۵- گاهی نیز اتفاق می افتد که متهم بلافاصله بعد از ارتکاب جرم از سوی ماموران دستگیر می شود؛ یعنی مانند بسیاری از برنامه ها و سریال هایی که از تلویزیون پخش شده است، مجرم بعد از ارتکاب جرم طی یک تعقیب و گریز به دام می افتد. به این مورد هم جرم مشهود می گویند.

۶- جالب است این را هم بدانید که اگر ارتکاب جرم در خانه و به طور کلی محل سکونت فرد باشد، فرد قربانی می تواند در همان زمان یا پس از آن از ماموران نیروی انتظامی کمک گرفته و از آن ها بخواهد در محل مورد نظر حاضر شوند که این مورد هم از جمله موارد جرم مشهود است.

۷- یکی دیگر از موارد جرم مشهود مربوط به زمانی است که وجدان یقه متهم را می گیرد و وی را برای اعتراف راهی اداره پلیس می کند. به این ترتیب متهم پس از انجام عمل خلاف قانون، خود را به ماموران معرفی می کند و درباره جزئیات اقدام خود اطلاعاتی می دهد.

۸- اگر متهم ولگرد باشد و در منطقه ای که حادثه در آن رخ داده است، به انجام کار های خلاف شهرت داشته باشد، جرم وی مشهود خواهد بود.

ماموران نیروی انتظامی با انجام اقداماتی تلاش می کنند وسایل ارتکاب جرم و آثار و دلایل وقوع جرم حفظ شود و از فرار یا مخفی شدن متهم یا تبانی او با دیگری جلوگیری کنند. همچنین تحقیقات مورد نیاز را انجام می دهند و بلافاصله نتایج اقدام های خود را به دادستان اطلاع می دهند.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

سازمان بسیج حقوقدانان | سازمان بسیج حقوقدانان استان قزوین